Uživatelská dokumentace

  1. Domů
  2. Uživatelská dokumentace
  3. Evidence fakturace
  4. Jak vystavit fakturu

Jak vystavit fakturu

Vystavení nové faktury můžete provést z několika míst. Z hlavní plochy (pokud máte nastaveno zobrazení příslušného tlačítka), z nabídky Oblíbené, nebo přes seznam vystavených faktur, což si nyní ukážeme.

Přejděte na seznam vystavených faktur přes menu aplikace.

Stiskněte tlačítko Přidat nad seznamem a vyberte možnost Standardní faktura (jak vystavit zálohu se dozvíte zde). Otevře se obrazovka s novou fakturou.

Číslo dokladu se automaticky přednastaví z výchozí číselné řady. Pokud chcete jinou číselnou řadu, přejděte na tuto stránku, kde se dozvíte jak změnit výchozí číselnou řadu. Dále zkontrolujte datum vystavení, splanosti a datum uskutečnitelného zdanitelného plnění (UZP). Můžete také vybrat členění DPH, pokud není automaticky předvyplňeno z výchozího (viz stránka nastavení).

Poté v sekci Odběratel klikněte do pole Odběratel a napište IČ nebo název klienta. Aplikace Vám bude sama napovídat s výběrem. Můžete také stisknout tlačítko Vybrat vedle textového pole a přejít na výběrový seznam, kde můžete rychle vytvořit neexistujícího klienta.

Jakmile máte vše na záhlaví nastaveno, přejděte na záložku Položky, kde přidáte položky faktury.

Nad seznamem položek stiskněte tlačítko Přidat a otevře se obrazovka nové položky. Zde v poli Položka katalogu začněte psát číslo nebo název produktu a aplikace Vám opět bude napovídat. Případně opět přes tlačítko Vybrat vedle textového pole přejděte přímo na katalog produktů. Pokud nechcete, nemusíte ale katalog vůbec používat, stačí zde vyplnit popis, množství a jednotkovou cenu. Jakmile máte vše potřebné vyplněno, stiskněte tlačítko Potvrdit vpravo nahoře. Dojde k uložení položky a přepočtu dokladu. Vraťte se zpět na záložku Hlavní.

Na hlavní záložce zkontrolujte rekapitulaci částky dokladu s rozpisem DPH. Pokud chcete, můžete upravit částky ručně, ale musíte stisknout tlačítko Korekce vlevo dole, jinak pokud má doklad položky je rekapitulace automaticky jen pro čtení.

Nakonec fakturu uložte stiskem tlačítka Uložit vpravo nahoře.

Základní zobrazení

Všechny kroky popsané výše platí pro podrobné zobrazení faktury. Lze použít ale také základní zobrazení, do kterého se přepnete vpravo nahoře pod tlačítky Uložit a Zavřít bez uložení.

V tomto zobrazení můžete editovat položky přímo na Hlavní záložce. Celkově je toto jednodušší a může Vám to více vyhovovat. Mezi zobrazeními se můžete libovolně přepínat. Záleží jen na Vás.

Vytisknutí faktury

Na seznamu faktur vyberte fakturu a stikněte tlačítko Tiskové sestavy. Otevře se dialog, kde vyberte sestavu a její šablonu. Každá sestava může mít několik variant (šablon). Poté stiskněte tlačítko Tisk.

Dojde k vygenerování tiskové sestavy ve formátu PDF a stažení na lokální zařízení, kde jej můžete otevřít v prohlížeči souboru PDF a vytisknout na tiskárnu. Sestava obsahuje všechny náležitosti daňového dokladu – dodavatele, odběratele, datum vystavení, UZP, rozpis DPH, částku ad.

Pomohl Vám tento článek? Ano Ne